אתגר המדרגות

ראשית נפתח בסוד מחדר המדרגות- אם אתם נמנעים לעלות לקומה השנייה בבית שלכם או לרדת למרתף כנראה שהמדרגות שלכם לא נוחות ולא מזמינות, אם בגלל צורתן או אם בגלל חלל מעבר לא נעים או שניהם יחד. כאשר המדרגות מזמינות ונוחות לשימוש, אזהן יותר פרקטיות וחלל המדרגות מקבל התייחסות של חלל בלתי נפרד מהבית ובני המשפחה … המשך

ראשית נפתח בסוד מחדר המדרגות- אם אתם נמנעים לעלות לקומה השנייה בבית שלכם או לרדת למרתף כנראה שהמדרגות שלכם לא נוחות ולא מזמינות, אם בגלל צורתן או אם בגלל חלל מעבר לא נעים או שניהם יחד.

כאשר המדרגות מזמינות ונוחות לשימוש, אזהן יותר פרקטיות וחלל המדרגות מקבל התייחסות של חלל בלתי נפרד מהבית ובני המשפחה ידלגו בהן כאיילות קלילות.

לפני הכל כמה מושגים ודברים שצריך לדעת: מדרגה בנויה מרום ושלח.

רום– הגובה בין מדרגה למדרגה ושלח– החלק עליו אנחנו דורכים. כלל אצבע (או רגל אם תרצו) ככל שהרום נמוך והשלח רחב יותר, כך המדרגה תהיה נוחה יותר. בארץ ישנו תקן בכל הקשור למדרגות שבו גם מפורטות מידות מינימום ומקסימום של רום ושלח, כשהמטרה היא  שיהיה יחס מאוזן בין גובה המדרגה לעומק שלה, רום המדרגה צריך להיות פחות מ- 17.5 ס”מ והשלח – לא פחות מ-25  ס”מ כשהמידה המקובלת היא 27 ס”מ, מידת כף רגל ממוצעת.

ליחס בין הרום לשלח יש השפעה חלל של המדרגות ועל השטח שלו כמובן.

קביעת התקן נובעת מטעמי בטיחות ומאפשרת לאדם שמירה מקסימלית על שיווי משקל.

 

shutterstock_360190385

 

מספר המדרגות יקבע על פי הגובה בין הקומה העליונה לתחתונה. בארה”ב למשל מקובל גרם אחד ארוך, אולם אצלנו בארץ התקן לא מאפשר וקובע כי צריך מרחב עצירה למנוחה הנקרא- פודט.

רוחב המדרגות לפי התקן הישראלי הוא 90 ס”מ וזאת על מנת לאפשר לגוף להתנועע בחופשיות ובנוסף לאפשר שימוש של 2 אנשים לפחות בו זמנית.

במידה ויש צורך במעקה הוא צריך להיות בגובה 90 ס”מ מגובה השלח ונוח לאחיזה.

אם גרם המדרגות שלנו נמצא בין שני קירות, עלולה להיווצר תחושה קלסטרופובית, לטובת העניין ישנם פתרונות תאורה שנותנים אשליה של רוחב כמו תאורה ישירה על הקיר במקום תאורה עליונה, כלומר יש להאיר את הקירות ולהחשיך את התקרה.

מדרגות לולייניות או מדרגות מרחפות הן לא תקניות כך שאם חשקה נפשכם בכאלו דעו זאת. אמנם במגזינים של עיצוב נראה מגוון רחב של עיצובי מדרגות, אך זאת מכיוון שהתקנים של בניית מדרגות משתנים ממדינה למדינה. בכל מקרה בית שחורג מתקנות המדרגות בארץ לא יקבל היתר בנייה קחו זאת בחשבון.

 

%d7%94%d7%91%d7%99%d7%aa-%d7%a9%d7%9c-%d7%99%d7%a4%d7%aa%d7%97-%d7%95%d7%9e%d7%99%d7%9b%d7%9c

(מדרגות רחבות ומעקה נוח אל הגלריה בקומה השנייה הבית של יפתח ומיכל)

אז אחרי שלמדתם את כללי הבטיחות והתקנים, הגיע החלק הכייפי של כל העסק כי מעבר לשימוש הברור שלהן, מדרגות הן אלמנט עיצובי דומיננטי מאוד בבית וקיימים היום בשוק מגוון של חיפויי מדרגות, והן יכולות להשתלב באופן אינטגרלי עם ריצוף הבית או לתת טוויסט בעלילה בעזרת חיפוי שונה.

טיפ חשוב: מדרגות עץ נוטות להרעיש עם השנים, שימו לב שההתקנה וחומר הגלם איכותיים מספיק, כי אולי אתם רוצים לדעת מתי חוזר הבן המתבגר שלכם מבילוי לילי אבל הוא לא… 🙂

Tzadok3

(מדרגות הן אחת מפינות החמד החביבות ביותר בבית. בכל מדרגה שולבו אלמנטים שונים שיוצרים צבעוניות חגיגית ושובבה.

הבית של שרה וד”ר שחר צדוק)

 

ככל שהן טריוויאליות מדרגות הן עולם ומלואו- מבחינת עיצוב השמיים הם הגבול, מבחינת פרקטיות דאגו שיהיו בטוחות ונוחות לשימוש! גם לקטנטנים וגם לעתיד הרחוק כשהדילוג במדרגות יהיה קצת יותר מאתגר.