אז איך משלמים על זה? משכנתא!

אז איך משלמים על זה ?
משכנתא! כנראה זו לא הפעם הראשונה ששמעתם את המושג הזה.
משכנתא כשמה כן היא , משכון .

 

אתם רוצים לבנות בית?
בנית הבית , היא בד”כ ההשקעה הכלכלית הגדולה ביותר שאנחנו מבצעים בחיים.

כמה עובדות על משכנתא:
1.הבנק ממשכן את הנכס ותמורתו מעמיד לכם הלוואה .
2.במידה ולא עמדתם חס וחלילה בהחזרי המשכנתא לבנק יש זכות למכור את הנכס ולשלם בעזרתו את הסכום שנותר ובכך להחזיר את ייתרת ההלוואה .
3. אחוז המימון של המשכנתא הם הנגזרת מסה”כ שמאות הנכס ולא מעלות הבניה בפועל , כלומר , אם השקעתם בבנית הבית שני מליון ₪ , והבנק אישר לכם הלוואה עד 50% מערך השמאות , כלומר מליון ₪ .
במידה והשמאי יחליט ששווי הבית למימוש הינו 1.8 מליון ₪ תקבלו בפועל רק 900,000 ₪ ולא מליון . וכבר אתם בגרעון של 100,000 ₪ .
לכן חשוב מאוד לברר על השמאי הנבחר לפני הזמנתו (בד”כ תהיה לכם בחירה בין שלשה שמאים שיצאו באופן רנדומלי במערכת הבנק ), בדקו שמאויות שלו באותו האזור שהנכם בונים בכדיי לוודא שהוא בקיא במחירי השוק .
4.משכנתא הינו מוצר מורכב ביותר , תמהיל המשכנתא חשוב יותר מהריביות שאותם מציג הבנק , כדאי להיוועץ במומחה אובייקטיבי בכדי שיוכל להרכיב לכם את התמהיל הנכון עבורכם .
5.חלק נכבד מההחזר החודשי הם הביטוחים , ביטוחי החיים וביטוחי הנכס . בדקו את הביטוחים ואת גמישותם לאורך השנים .
6.חלק חשוב ממרכיב המשכנתא הם תחנות היציאה(גמישות במשכנתא ) .לעיתים תרצו להפקיד סכום כסף נכבד שמתקבל בירושה או קרן השתלמות שמשתחררת ולקצר את זמן ההלוואה . חבל לשלם קנסות יציאה אם אפשר למנוע אותם מראש .
7.שימו לב לסנכרן את התשלומים לקבלן במהלך הבניה עם שחרור התשלומים מהבנק . בכדי להמנע מחוסר נעימות מול הקבלן .
8.במידה ובחרתם לבנות את ביתכם מחומרים שאינם קונבנציונלים , שימו לב , שמאות הנכס יכולה לרדת משמעותית בעקבות כך (בתים בבניה אלטרנטיבית מבחינת הבנקים פחות סחירים ) , כך שבמידה וההון העצמי שלכם יחסית נמוך , יכול להיות שבניה אלטרנטיבית לא תהיה נכונה עבורכם .
9.זכרו , אין משכנתא דומה לחברתה , כמו שכל בית שונה כך כל משכנתא שונה . משכנתא נבונה מותאמת לצרכי המשפחה לאורך שנים .